Termin: 29 kwietnia - 7 maja 2025 rok
Cena: 1030 euro za osobę
Dzień 0
29 kwietnia - w godzinach wieczornych wylot z Warszawy do Tbilisi liniami PLL LOT
Dzień 1
30 czerwca
Tbilisi - Wysoki Kaukaz
Przylot nad ranem do Tbilisi, wspólne wczesne śniadanie w gruzińskiej stolicy. Śniadanie oczywiście z gruzińskimi przysmakami.
Wyprawę zaczynamy z wysokiego "c", ponieważ tego dnia zobaczymy zjawiskową Gruzińską Drogę Wojenną, trasę, która wiedzie w stronę Rosji i na Wysoki Kaukaz. Przejedziemy przez Mcchetę, dawną stolicę Gruzji z jej zabytkami sakralnymi, kościółkiem Jvari i katedrą Sveti Cchoweli.
Mccheta to gruziński Wawel i Częstochowa w jednym. Poznamy historię chrześcijaństwa w Gruzji, która przyjęła tę religię w IV wieku.
Następnie wjedziemy na Gruzińską Drogę Wojenną. Przez kurort narciarski Gudauri i Przełęcz Krzyżową (piękne krajobrazy) dojedziemy do Stepancmindy, górskiego miasteczka położonego u stóp pięciotysięcznika Kazbek. Pod wieczór odwiedzimy kościółek Gergeti Tsminda Sameba na 2200 mnpm, z którego rozpościera się wspaniały widok na mityczną, świętą górę - na pięciotysięcznik Kazbek.
Kolacja i nocleg w Stepancmindzie
Dzień 2
1 maja
Wysoki Kaukaz: Stepancminda, Truso, Juta
Śniadanie w hotelu, następnie wyjazd na cały dzień w góry. Przydadzą się wygodne buty oraz odzież na różną pogodę, również na ewentualny deszcz.
Wynajętymi autami 4x4 jedziemy do pięknej Juty w regionie Chewsuretia. Tutaj czeka nas kawa w schronisku z pięknym widokiem na gruzińskie Dolomity - Masyw Czaukhi. Dla chętnych, a być dla wszystkich, lekki trekking do jeziorka położonego na ponad 2,5 tys. mnpm. Będzie również okazja porozmawiać o Chewsurach, ich wierzeniach i zwyczajach.
Po południu przejazd do równie pięknej, sąsiedniej Doliny Truso. W tej dolinie możemy zorganizować sobie tradycyjny gruziński piknik na łonie natury. Zwiedzimy również opustoszałe wsie, spróbujemy wody gazowanej z niewielkiego jeziorka, dowiemy się więcej o historii Osetii, położonej bardzo blisko doliny Truso.
Głosy są podzielone, która dolina jest piękniejsza: Juta czy Truso? Sami ocenicie :-)
Nocleg i kolacja w Stepantsminda
Dzień 3
2 maja
W stronę wina. Kachetia na horyzoncie
Po wczesnym śniadaniu wyjazd z Wysokiego Kaukazu.
Po drodze zatrzymamy się przy twierdzy Ananuri przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Tuż obok znajduje się sztuczny zbiornik Żinwali, którego kolor świetnie komponuje się z okolicznymi górami.
Później kierujemy się w stronę wschodniej Gruzji i regionu Kachetia, pełnego twierdz i zabytków sakralnych. A także pełnego wina. Kachetia to zagłębie gruzińskiego winiarstwa, miejsce, z którego pochodzi najwięcej gruzińskich szczepów, gdzie jest wytwarzanych najwięcej rodzajów wina.
Tego dnia czeka nas również spotkanie z gruzińską tradycyjną i gościnnością. Po południu przyjazd do Gurjaani, do "serca Kachetii", do winnicy z widokiem na wysoki Kaukaz, prowadzonej przez polskiego winiarza od lat mieszkającego w Gruzji. Spróbujemy wina, czaczy, weźmiemy udział w Suprze z Tamadą i jego zespołem lokalnych śpiewaków. Poznamy gruzińskie toasty, dowiemy się, co podczas uczty oznacza zwrot „Alaverdi” oraz czym jest "Bolomde" oraz „Wachtanguri” :-) A to wszystko przy dźwiękach pięknej, wzruszającej gruzińskiej muzyki.
Po Suprze nocleg w hotelu w Kachetii
Dzień 4
3 maja
Off road po Waszlowani
Całodzienna wycieczka samochodami 4x4 do parku Waszlowani. To świetna propozycja dla tych, którzy lubią piękne półpustynne krajobrazy, góry piaszczyste, wulkany błotne, bezdroża. Może w trakcie wizyty w parku uda się zobaczyć rzadkie gatunki zwierząt. W trakcie tej wycieczki odbędzie się również piknik nad rzeką Alazani lub w innym miejscu tuż przy granicy z Azerbejdżanem.
Waszlowani naprawdę cieszy oczy i zmysły.
Po zachodzie słońca docieramy na kolację i na nocleg w hotelu w Kachetii
Dzień 5
4 maja
Zwiedzanie Kachetii
Ten dzień będzie luźniejszy w liczbę przejechanych kilometrów, ale na pewno nie w liczbę nowych atrakcji. Przeznaczymy go na zwiedzanie największego gruzińskiego regionu, na Kachetię. Odwiedzimy dwie miejscowe fabryki wina, w których skosztujemy miejscowych trunków oraz poznamy technologię produkcji wina i czaczy, mocnej wódki z winogron.
Zwiedzimy również najważniejsze zabytki regionu, które mają swoje stałe miejsce w historii Gruzji. M.in. klasztor Nekresi, położony na wzgórzu z pięknym widokiem na Dolinę Alazańską - historia tego miejsca sięga czasów przed naszą erą i kultów pogańskich oraz okresu, gdy w Nekresi dominował zoroastrianizm. Odwiedzimy również klasztor Alawerdi, jedną z najważniejszych gruzińskich świątyń. Zawitamy ponadto do ogrodów Tsinandali założonych przez ojca gruzińskiego romantyzmu, Aleksandra Czawczawadze.
Po całodziennym zwiedzaniu i degustacjach, czas na kolację oraz zasłużony odpoczynek w hotelu.
Nocleg w hotelu w Kachetii
Dzień 6
5 maja
Off road stepem do Udabno
Opuszczamy po śniadaniu Kachetię, ale po drodze czekają nas nowe atrakcje. Przez rzadko uczęszczany step, bocznymi drogami, terenówkami pojedziemy do świątyni wzniesionej przez pierwszych chrześcijan, odwiedzimy położoną w stepie wieś Udabno, która niegdyś była "wzorcowcym" PGR-em w sowieckim wydaniu. Obok Udabno zawitamy również do kompleksu skalnych monastyrów Dawid Gareja, które zaczęły być drążone w skałach w VI w.n.e. oraz nacieszymy oczy zaskakującymi widokami w tzw. Górach Tęczowych.
Zwieńczeniem dnia będzie nietypowa obiadokolacja z niespodzianką w polskim barze Oasis Club. Serwuje m.in. pyszne dania kuchni swańskiej, czyli potrawy mieszkańców z drugiego końca Gruzji. W czasach ZSRR zostali przesiedleni na te tereny po lawinie, która zeszła w ich górskiej Swanetii. Po kolacji przejazd stepem do Tbilisi.
Kto chce, odpoczywa w hotelu, a kto nie chce spać - poznaje nocne uroki gruzińskiej stolicy.
Nocleg w Tbilisi
Dzień 7
6 maja
Tbilisi
Po śniadaniu wyjazd do miejsca, gdzie można kupić mydło i powidło. Czyli na gruziński bazar, który absolutnie warto zobaczyć, zaopatrzyć się w miejscowe przysmaki, w herbatę, w przyprawy oraz w np. w słodki przysmak - w czurczchele nazywane "gruzińskimi snickersami".
Następnie niespieszne zwiedzanie miasta: wzgórze Mtacminda, główna aleja Rustaveli, multietniczne Stare Miasto, twierdza Narikala, zabytki sakralne Tbilisi. Poznamy skomplikowaną gruzińską historię oraz politykę, zagłębimy się w uliczki Tbilisi. Pod wieczór wizyta w łaźniach z możliwością kąpieli i tradycyjnego masażu. Tego dnia będzie również okazja zobaczyć wyjątkowe gruzińskie tańce w jednej z restauracji w centrum miasta oraz poczuć klimat nocnego życia na Starym Mieście.
Nocleg w Tbilisi
Dzień 8
7 maja
Nad ranem wylot liniami PLL LOT z Tbilisi do Warszawy
Cena zawiera:
- wszystkie noclegi (śpimy w dobrych pensjonatach i hotelach - czasami z basenem, w pokojach dwuosobowych)
- trzy posiłki dziennie (śniadania, lunche, kolacje), w tym pikniki na półpustyni Waszlowani oraz na stepach, które przygotujemy z lokalnych produktów kupionych na bazarze
- terenówki 4x4 z kierowcami
- wszystkie przejazdy i transfery na terenie Gruzji klimatyzowanym, wygodnym busem
- opieka polskojęzycznego przewodnika 24 h przez cały wyjazd
- dwie tradycyjne kolacje/Supry
- bilety wstępy do miejsc ujętych w programie wyjazdu
Cena nie zawiera: - biletów lotniczych
- obowiązkowego ubezpieczenia medycznego
- własnych wydatków na przekąski, na pamiątki, napoje, etc.
- ewentualnej wizyty w łaźni w Tbilisi
Liczba uczestników: max. 18 osób - Cena: 1030 euro za osobę
Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy. Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?
Warunki rezerwacji:
Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem
W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostaną zwrócone
Kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.