Ważne infomacje
Stolicą Gruzji i zdecydowanie największym miastem jest Tbilisi, czas miejscowy w stosunku do Polski wynosi plus 2 godziny (latem) lub plus 3 godziny (zimą). Z Polski do Gruzji dostaniemy się bezpośrednimi samolotami z Warszawy (LOT i Wizz Air) i z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia (Wizz Air). Lot w jedną stronę trwa około 3,5 godziny.
GEOGRAFIA
Gruzja zajmuje niespełna 70 tys. metrów kwadratowych. Leży na styku Europy i Azji, co wpływa na historię, kulturę, multietniczność kraju. Tutaj istniały starożytne królestwa Kolchidy i Iberii, a mityczny Jazon miał wyprawiać się po Złote Runo. Do skał Kaukazu, do góry Kazbek, miał być przykuty Prometeusz. Gruzja jest ojczyzną wina, jednym z pierwszych krajów chrześcijańskim na świecie (od IV wieku), miejscem, gdzie odnaleziono szczątki praczłowieka (odkrycie w Dmanisi). Nazwa kraju to Sakartvelo, czyli Kraj Kartvelów, dawnego ludu zamieszkującego te ziemię. Nawiązuje do boga Kartlosa. Inne tłumaczenia mówią, że nazwa „Gruzja” wzięła się od św. Jerzego, który pokonał smoka. Tenże święty jest patronem Gruzji. Kolejna koncepcja głosi, że nazwa wzięła się od greckiego słowa „geo” - ziemia. Grecy, po przybyciu w te strony, mieli bowiem zobaczyć ludzi pracujących w polu.
HISTORIA
Organizacje państwowe istniały na terenach dzisiejszej Gruzji już przed naszą erą. Po przyjęciu chrześcijaństwa w IV wieku, kraj był najeżdżany przez Persów, później również przez Turków. Okres XII i XIII wieku uchodzi za „Złoty wiek” w historii Gruzji. Pod rządami króla Dawida Budowniczego, a później jego prawnuczki królowej Tamary Gruzja przeżywała rozkwit kulturalny, a jej polityczne wpływy sięgały „od morza do morza”.
Kolejne lata nie był już taka udane. Gruzja zmagała się z najazdami mongolskimi, licznymi grabieżami, ekspansją turecką. W XVIII wieku zawarła sojusz z Rosją licząc na jej pomoc w walce z Turcją. Skończyło się na aneksji kolejnych gruzińskich ziemi przez Rosję. Gruzja odzyskała niepodległość w 1918 roku i udało jej się stworzyć mienszewicki rząd premiera Noe Żordanii. Jednak w 1921 roku zwycięstwo bolszewików spowodowało upadek rządu, ucieczkę premiera do Paryża i dostanie się Gruzji pod radziecką dominację. Kraj wkrótce stał się jedną z republik radzieckich.
Gruzja odzyskała niepodległość w 1991 roku. Prezydentem został Zviad Gamsahurdia, tłumacz dzieł Szekspira, za czasów ZSRR działacz na rzecz praw człowieka, uważany za demokratę. Pierwsze lata niepodległości oraz jego kontrowersyjnych rządów były bardzo trudne. Kraj pogrążył się w wojnie domowej oraz w kryzysie ekonomicznym. Osetia Południowa i Abchazja ogłosiły niezależność oraz niepodległość, która nie jest uznawana przez prawie wszystkie państwa świata. Ważnym momentem dla Gruzji była pokojowa „rewolucja róż” z 2003 roku, po której wprowadzono wiele reform ekonomicznych i społecznych. Władzę stracił Eduard Szewardnadze na rzecz Mikchela Saakaszwili. Kraj objęły liczne reformy, m.in. wprowadzono całkowicie nową policję, zaczęły wzrastać płace. W 2008 roku doszło do krótkiej wojny z Rosją. W latach 2012-2013 prezydent Saakaszwili stracił władzę. Zarzucano mu m.in. zapędy autorytarne, łamanie praw człowieka. Najpierw wybory przegrała jego partia, potem kandydat obozu władzy. W Gruzji powstał nowy rząd, który ogólnie rzecz ujmując kontynuuje niełatwą drogę integracji ze strukturami euroatlantyckimi.
PIENIĄDZE, JĘZYK, DOKUMENTY
Walutą jest lari. W Gruzji porozumiemy się oczywiście po gruzińsku oraz z wieloma osobami również po rosyjsku. Zwłaszcza młodsze pokolenie, w większych miastach, zna język angielski. Ceny w sklepach i restauracjach są umiarkowane, zazwyczaj widocznie niższe niż w Polsce. Jadąc do Gruzji nie musimy przechodzić żadnych szczepień. Dokumentami podróży są ważny paszport lub ważny dowód osobisty. W kraju działa dobrze rozwinięta sieć kantorów. Pieniądze wypłacimy również w bankomatach.
KLIMAT
W Gruzji występuje kilka stref klimatycznych – od subtropikalnej (np. Batumi), przez półpustynie na wschodzie kraju, po strefę lodowców na północy Gruzji w paśmie wysokiego Kaukazu. Kraj jest niewielki, ale poruszanie się po nim jest specyficzne. Piękne widoki, gruzińska gościnność, ale i czasami słaba sieć dróg powodują, że podróż może się nieco wydłużyć.
KOMUNIKACJA
Transport publiczny, również w miastach, opiera się zwłaszcza na sieci marszrutek (busów). Podróż nimi może być okazją do poznania Gruzinów, możemy zostać zaproszeni w gościnę do czyjegoś domu. W wielu miastach i mniejszych miejscowościach nie ma także żadnego kłopotu ze znalezieniem taksówki. Warto na początku ustalić z kierowcą cenę za kurs.
W Tbilisi kursuje metro, a między największymi miasta kursują pociągi. Warto, zwłaszcza na dalsze trasy, wcześniej postarać się o bilet kolejowy. Dobrym pomysłem jest na przykład nocna podróż pociągiem z Tbilisi do Batumi (nad Morze Czarne) lub z Tbilisi do Zugdidi, ważnego węzła na drodze do przepięknej, górskiej Swanetii.
Między niektórymi miejscowościami kursują regularne połączenia lotnicze obsługiwane przez niewielkie samoloty.
RELACJE SPOŁECZNE
W Gruzji ważną rolę ogrywa rodzina, stosunek do starszych i przodków. Otacza się ich szacunkiem. Istotną rolę odgrywa supra – tradycyjna biesiada, którą kieruje Tamada. On wznosi toasty, wyznacza tempo biesiady, dba o gości. Gruzini są przywiązani do swojej kultury i tradycji, co przejawia się między w powszechnej znajomości regionalnych tańców ludowych, obchodzeniu lokalnych świąt, rozmaitymi ciekawymi zwyczajami.
W Gruzji dużym szacunkiem są darzone osoby duchowne. Główną religią jest prawosławie. W obiektach sakralnych obowiązuje schludny ubiór oraz dress code. Kobiety powinny mieć zakryte ramiona i nogi, czasami również mieć nakrycie głowy. Mężczyźni, chcąc wejść do cerkwi, powinni mieć zwłaszcza długie spodnie.
ZDROWIE
Do Gruzji nie obowiązują szczepienia. W miejscowych aptekach można kupić niezbędne środki lecznicze, tabletki można kupić na sztuki. Warto znać łacińską nazwę medykamentu, którego potrzebujemy. W jej ustaleniu pomoże nam internet, z którym w Gruzji generalnie nie ma większych kłopotów. Warto jednak, w razie potrzeby, zabrać ze sobą potrzebne nam lekarstwa. Przydadzą się środki na ewentualne kłopoty żołądkowe, kremy do opalania z wysokim filtrem, nakrycia głowy zwłaszcza w sezonie letnim.
BEZPIECZEŃSTWO
Poziom bezpieczeństwa jest podobny, jak w Polsce. Z roku na rok do Gruzji przyjeżdża coraz więcej turystów (w 2017 roku według szacunków około 7 mln osób, czyli prawie dwa razy więcej niż mieszkańców kraju), co jest najlepszą rekomendacją dla osób zastanawiających się na podróżą do Gruzji.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tbilisi
ul. Oniashvili 24
0160 Tbilisi (Saburtalo)
tel.: (+ 995 32) 2 92 03 98,
fax: (+ 995 32) 2 92 03 97
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.