Gruzja w październiku: to propozycja dla osób, które chcą zobaczyć najpiękniejsze zakątki Gruzji, poznać miejscową tradycję, kulturę i historię, zobaczyć zjawiskowe góry Kaukazu. I to wszystko w 8 dni. Skupiamy się na szeroko rozumianej wschodniej Gruzji. Termin naszego wyjazdu przypada na wczesną jesień, która w Gruzji wciąż jest bardzo ciepła, odbywa się wówczas winobranie, a turystów jest mniej niż podczas wakacyjnego szczytu sezonu. Podczas tego wyjazdu istnieje możliwość wyjazdu na półpustynię Waszlowani.
Cena: 630 PLN + 345 EUR za osobę
Termin wyjazdu: 16-23.10.2021
Charakter wyjazdu: w trakcie tego wyjazdu poznajemy miejsca znane i te mniej uczęszczane. Tradycyjnie pokazujemy Gruzję od kuchni, dosłownie i w przenośni. Będziemy w górach, dolinach, nad rzekami i kanionami, na Suprach, ale i dowiemy się, jak wyrabia się chleb, wino, wejdziemy też na gruzińskie cmentarze. Szacunek do przodków to jeden z elementów gruzińskiej tożsamości. Poznamy skomplikowaną gruzińską historię, ciekawe zabytki, pyszne potrawy. A to wszystko w barwach ciepłej, wczesnej gruzińskiej jesieni. Będzie również okazja skosztować gruzińskiego wina, tym bardziej, że przypada wówczas okres winobrania.
Szczegółowy program
Program wyjazdu jest napisany pod kątem wylotu z Warszawy lub z Poznania do Kutaisi. Oczywiście istnieje możliwość wylotu z innego miasta po wcześniejszym uzgodnieniu z nami.
Dzień 1
Przylot do Kutaisi. Powitalny toast domowym winem :-) Zwiedzanie miasta.
Nocleg w Kutaisi
Dzień 2
Zwiedzanie regionu Imeretia
Po śniadaniu w uroczym gruzińskim pensjonacie obejrzymy zakamarki zielonej Imeretii. Zaczniemy od otwartej kilka lat temu dla turystów Jaskini Prometeusza. Istnieje od wieków, ale odkryto ją dopiero w latach 80. XX wieku. Stało się tak, gdy w okresie ZSRR szukano schronów na wypadek wojny atomowej. Obecnie jedynie część jaskini jest otwarta, ale i tak robi kolosalne wrażenie na odwiedzających. Kryje w sobie między innymi Salę Miłości, w której doszło już do niejednego ślubu. Po jaskini odwiedzimy okoliczny cmentarz, gdzie poznamy rozmaite tradycje związane z kultem przodków w Gruzji.
Po obejrzeniu jaskini pojedziemy do kanionów, rzek i wodospadów. Obejrzymy piękny kanion Okatse, a następnie kanion Martwili, w którym można skorzystać z pontonów i podziwiać kanion z poziomu rzeki. W Martwili będzie również okazja zobaczyć płaczące ikony. Zwieńczeniem tego bogatego w atrakcje dnia będzie tradycyjna Supra w domowej winiarni w Kutaisi. Zapewniamy, że poczujecie, na czym polega gruzińska gościnność, miejscowa kuchnia, poznacie smak chaczapuri imeruli, domowego wina i czaczy oraz innych przysmaków. Nie zabraknie pięknych toastów Tamady.
Nocleg w Kutaisi
Dzień 3
Gruzińska Droga Wojenna
Po śniadaniu wyjazd z Kutaisi w stronę Wysokiego Kaukazu. Najpierw jednak, po drodze, zwiedzimy skalne miasto – Uplisciche, które pochodzi w okresu przed naszą erą. Znajduje się pod miastem Gori, w którym urodził się Józef Stalin. Zobaczymy jego muzeum oraz rodzinny dom, ale nie będziemy poświęcać temu miejscu więcej czasu.
Czeka nas bowiem tego dnia podróż w Wysoki Kaukaz. Po południu wjedziemy na zjawiskową Gruzińską Drogę Wojenną. Przez kurort narciarski Gudauri i Przełęcz Krzyżową (piękne krajobrazy) dojedziemy do Stepantsmindy, górskiego miasteczka położonego u stóp pięciotysięcznika Kazbek.
Nocleg w Stepancminda
Dzień 4
Stepancminda, Truso, Dżuta
Jednym z pocztówkowym krajobrazów Gruzji jest kościółek Cminda Sameba w Gergeti, położony na wysokości 2200 metrów na poziomem morza. Zobaczymy kościółek, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę oraz mityczną górę, pięciotysięcznik Kazbek, z którą związanych jest kilka ciekawych legend.
Tego dnia możemy również podzielić się na dwie grupy.
Chętni na trekking, w przypadku dobrej pogody, mogą pójść od kościółka w górę - w stronę lodowca pod górą Kazbek. Lodowiec znajduje się na wysokości ponad 3 tysięcy metrów nad poziomem morza. Dojście do lodowca nie jest trudne technicznie, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ale dobrej kondycji jak najbardziej :-)
Pozostała grupa - trekkingowo-off roadowa - po obejrzeniu kościółka Cminda Sameba, może udać się wynajętymi autami 4x4 do Doliny Truso. To przepięknie położone miejsce niedaleko miasteczka. Zwiedzimy opustoszałe wsie, spróbujemy wody gazowanej z niewielkiego jeziorka. Wynajęcie auta z napędem 4x4 jest dodatkowo płatne. Po pobycie w pięknej dolinie Truso zobaczymy również Jutę - wspaniałą dolinę w sąsiedniej Chewsuretii. Tutaj czeka nas trekking do jeziorka położonego na ponad 2,5 tys. mnpn. Czeka na wspaniały widok na gruizińskie Dolomity - Masyw Czaukvi. Będzie również okazja porozmawiać o Chewsurach, ich wierzeniach i zwyczajach.
Głosy są podzielone, co jest piękniejsze: Truso czy Juta? Samo ocenicie :-)
Nocleg w Stepantsminda
Dzień 5
W stronę wina, czyli Kachetia na horyzoncie
Po śniadaniu wyjazd z Wysokiego Kaukazu.
Kierujemy się w stronę wschodniej Gruzji i regionu Kachetia, pełnego wina, twierdz, zabytków sakralnych.
Najpierw jednak zatrzymamy się przy twierdzy Ananuri przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Tuż obok znajduje się sztuczny zbiornik Żinwali. Nieco dalej czeka na nas pierwsza stolica Gruzji – Mccheta. To ważny punkt na religijnej mapie kraju oraz miejsce pochówku gruzińskich władców.
Zobaczymy m.in. pięknie położony na wzgórzu monastyr Dżwari oraz katedrę Sweti Cchoweli.
Po południu przyjazd do Signaghi, miasteczka wzniesionego na szczycie, dawnej twierdzy, a obecnie "miasta miłości". Tutaj, niczym w Las Vegas, można wziąć ślub 24 godziny na dobę. Czy są chętni? :-) Miasteczko jest także zagłębiem winiarskim, podobnie jak cały region Kachetii. Tutaj, oprócz wyśmienitych win, znajduje się także muzeum malarza Niko Pirosmaniszwilego, gruzińskiego prymitywisty.
Wieczór upłynie nam pod znakiem wina, toastów i długich rozmów. Weźmiemy udział w kolejnej tradycyjnej Suprze. Poznamy Tamadę, jego toasty, dowiemy się, co podczas uczty oznacza zwrot „Alaverdi” oraz czym jest "Bolomde" oraz „Wachtanguri” :-) A to wszystko przy dźwiękach pięknej, wzruszającej gruzińskiej muzyki.
Nocleg w Signaghi
Dzień 6
Zwiedzanie Kachetii
Osoby, które będą chciały odpocząć po Suprze, mogą zostać w Signaghi, odkrywać jego mury obronne, zwiedzać muzea, winiarnie.
Dla chętnych wycieczka z przewodnikiem po Kachetii, spichlerzu Gruzji i centrum gruzińskiego winiarstwa. Zobaczymy ważne obiekty sakralne tego regionu oraz winnicę. Poznamy różnego rodzaju wina, czaczę oraz wino z domieszką brandy. Być może, jeśli starczy czasu, odwiedzimy fabrykę wina. Tego dnia dowiemy się, dlaczego Gruzja winem stoi. Tym bardziej, że październik to okres winobrania w Gruzji.
Inną opcją, dla osób szukających pięknych krajobrazów, zamiast zwiedzania zabytków sakralnych Kachetii, jest całodzienna wycieczka samochodami 4x4 do parku Waszlowani (wycieczka dodatkowo płatna). To propozycja dla tych, którzy lubią bezdroża, piękne półpustynne krajobrazy, góry piaszczyste, wulkany błotne. Może w trakcie wizyty w parku uda się zobaczyć rzadkie gatunki zwierząt. W trakcie tej wycieczki odbędzie się również piknik nad rzeką Alazani, tuż przy granicy z Azerbejdżanem.
Nocleg w Signaghi.
Dzień 7
Tbilisi
Po śniadaniu wyjazd z Signaghi, przejazd do Tbilisi i zwiedzanie miasta: główna aleja Rustaveli, multietniczne Stare Miasto, twierdza Narikala, zabytki sakralne Tbilisi. Poznamy skomplikowaną gruzińską historię oraz politykę. Wieczorem chętni mogą odwiedzić łaźnie z możliwością kąpieli i tradycyjnego masażu. Tego dnia będzie również okazja zobaczyć wyjątkowe gruzińskie tańce w jednej z restauracji w centrum miasta.
Nocleg w Tbilisi
Dzień 8
Wylot do Polski
Wyjazd z Tbilisi do Kutaisi na lotnisku. Jeśli starczy czasu, zahaczymy o miasteczko Cziatura znane ze swoich podniebnych kolejek oraz o Kacchci, gdzie na skalnej maczudze znajduje się niewielki monastyr.
W godzinach popołudniowych przylot do Poznania (lub wylot do innego lotniska w Polsce)
Cena: 2090 zł na osobę
Cena zawiera:
- wszystkie noclegi i śniadania
- tradycyjna Supra z Tamadą (zamiast jednej kolacji)
- wszystkie przejazdy busem i transfery
- polskojęzycznego przewodnika
- bilety wstępu do Uplisciche, Jaskini Prometeusza, kanionu Okatse i kanionu Martwili
Cena nie zawiera:
- pozostałych obiadokolacji (koszt jednej to 20-30 złotych na osobę): jemy w sprawdzonych miejscach, lokalne potrawy i domowe wino oraz czacza
- kosztu terenówek po Kaukazie ( kilkadziesiąt złotych na osobę w zależności od liczby chętnych)
- dla chętnych wyjazdu na półpustynię Waszlowani (150 – 200 złotych od osoby w zależności od liczby chętnych, w tym bilety wstępu do tamtejszego parku, piknik nad rzeką, terenówki z kierowcami znającymi ścieżki półpustyni)
- biletów lotniczych (możemy pomóc w ich zakupie)
- własnych wydatków na przykład na pamiątki
- ewentualnych biletów wstępu w miejsca niejuęte w programie wyjazdu
- ubezpieczenia na terenie Gruzji
Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy w Gruzji. W razie zmiany godzin przylotów do Kutaisi i odlotów do Polski istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzanie, ale oczywiście cały program zostanie zrealizowany.
Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?
Warunki rezerwacji:
Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem dostępnym na naszej stronie
Kontakt z przewodnikiem:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.